Magánnyugdíj Pénztár

A Magánnyugdíjpénztári rendszer

Az Interloyds Magyarország Pénzügyi Zrt. fontosnak tartja, hogy az érdeklődőknek segítséget nyújtson eligazodni a nyugdíjpénztári rendszerben.

Melyek a legfontosabb tudnivalók?

A közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló 2009. évi LXXVII. törvény módosította a magán-nyugdíjpénztári tagok egyik pénztárból a másik pénztárba történő átlépésére vonatkozó rendelkezéseket is. Az átlépéssel kapcsolatos új törvényi rendelkezések 2009. július 9-én léptek hatályba. A pénztári tagsággal összefüggő egyik legfontosabb döntés az esetleges pénztárváltás. Annak érdekében, hogy a pénztártagok pénztárak közötti mozgása tudatos döntésen alapuljon, a jövőben az átlépésre csak akkor kerülhet sor, ha a pénztártag tudomásul veszi a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által kiadott, az átlépéssel kapcsolatos tudnivalókat tartalmazó módszertani útmutatóban foglalt tájékoztatót.
A PSZÁF a módszertani útmutatóban a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról szóló1997. évi LXXXII. törvény (továbbiakban: Mpt.) 24. § (1) bekezdésében foglalt kötelezettségének eleget téve tájékoztatja a pénztár tagját a másik pénztárba történő átlépéssel összefüggő eljárási szabályokról, az átlépés előnyeiről, kockázatairól, valamint az átlépéssel érintett pénztárak összehasonlítható teljesítményadatairól és azok elektronikus elérési helyéről. A felügyelet a vonatkozó kormányrendelet hatálybalépése napján, azaz 2009. július 24-én tette közzé internetes honlapján (www.pszaf.hu) a 6/2009. számú módszertani útmutatót, melyet a pénztártag köteles megismerni, és ezt aláírásával is igazolni. A módszertani útmutató az átlépési nyilatkozat mellékletét képezi, annak aláírása – a közzététel napján, vagy az azt követően kezdeményezett átlépések esetében – az átlépés jogszabályi feltétele.

Az átlépés kezdeményezése

A tagnak az átlépéshez átlépési nyilatkozatot (az átlépési nyilatkozat az átvevő pénztár belépési nyilatkozata is lehet, ha az tartalmaz minden, a jogszabályi előírások szerint meghatározott elemet) be kell nyújtania a jelenlegi pénztárához (átadó pénztár). A tag írásbeli felhatalmazása alapján az átlépési nyilatkozatot az átvevő pénztár is benyújthatja az átadó pénztárhoz. Az átlépni kívánó pénztártag kitölti annak a pénztárnak a belépési nyilatkozatát is, amelybe át kíván lépni (átvevő pénztár), tekintettel arra, hogy az átlépés egyben az új pénztárba történő belépés is.

A jogszabályi rendelkezések szerint az átadópénztár, illetve –amennyiben az átlépést az átvevőpénztárnál kezdeményezi a pénztártag – az átvevő pénztár a módszertani útmutatóhoz csatolva köteles az átlépni szándékozó tagot az átlépéssel érintett pénztárak legfőbb hozammutatóiról írásban tájékoztatni. Ennek a tájékoztatónak a tag által választható portfóliókra vonatkozó, a felügyeletnek bejelentett legutolsó tárgyévi nettó hozamrátákat, az elmúlt tíz naptári év átlagos nettó hozamrátáit és vagyonnövekedési mutatókat kell tartalmaznia. A tájékoztatóban elkülönítetten kell feltüntetni a tag tényleges, illetve életkori besorolás szerinti portfóliójára vonatkozó mutatókat.

A tagsági jogviszony megszűnésének napja az átadópénztárban

A tagsági jogviszony mindig valamely hónap utolsó napjával szűnik meg az átadópénztárban, az alábbiak szerint:
A pénztártag átlépési nyilatkozatában meghatározhatja azon hónapot, amelyben át kíván lépni a másik pénztárba. Ebben az esetben – ha az átlépési nyilatkozat a megjelölt hónap utolsó 10 munkanapját megelőzően érkezik az átadó pénztárhoz – az átlépésre a tag által meghatározott hónap utolsó napján kerül sor (ha az átlépés egyéb, jogszabályokban meghatározott feltételei fennállnak). Ha az átlépési nyilatkozat a megjelölt hónap utolsó 10 munkanapján belül érkezik az átadó pénztárhoz, akkor az átlépésre a következő hónap utolsó napjával kerül sor.

Amennyiben a tag nem jelöl meg hónapot és az átlépési nyilatkozata 10 munkanappal a hónap utolsó napja (fordulónapja) előtt beérkezik az átadó pénztárhoz, akkor a tag tagsági jogviszonya az átlépési nyilatkozat beérkezésének hónapja (átadás hónapja) utolsó napjával szűnik meg. Amennyiben a tag nem jelöl meg hónapot, és az átlépési nyilatkozata kevesebb mint 10 munkanappal a hónap fordulónapja előtt érkezik be az átadó pénztárhoz, akkor tagsági jogviszonya az átlépési nyilatkozat beérkezésének hónapját követő hónap utolsó napjával szűnik meg. (Mindkét esetben az átlépés egyéb, jogszabályokban meghatározott feltételeinek fenn kell állniuk.)

Fontos! Az átlépés napjának megállapításához, az átlépési nyilatkozat beérkezésének idejét minden esetben az átadó pénztárnál kell vizsgálni, függetlenül attól, hogy azt a tag nyújtja be, vagy az átvevő pénztár küldi meg.

Mikor nem lehet átlépni, meddig lehet az átlépési szándékot visszavonni?

Az átlépési nyilatkozat beérkezését követően az átadó pénztár megvizsgálja, hogy a tag átadó pénztárban eltöltött tagsági jogviszonyának hossza a tagsági jogviszony megszűnésének időpontjában eléri-e a hat hónapot, és az átlépés egyéb, jogszabályokban meghatározott feltételei (például az átlépési díj befizetése, a pénztártag által aláírt módszertani útmutató) fennállnak-e.

Ha nem, akkor az átlépést nem engedélyezi, és erről tájékoztatja a tagot. Abban az esetben például, amennyiben az átlépés a 6 hónapos tagsági viszony hiánya miatt nem volt engedélyezhető, ugyanakkor az átlépési szándékát a tag fenntartja, akkor a 6 hónap elteltével újabb átlépési nyilatkozatot kell beadnia az átadó pénztárhoz. Amennyiben az átlépés feltételei fennállnak, akkor a pénztár átlépteti a pénztártagot a másik pénztárba az átlépés hónapjának utolsó napjával. Az átadó pénztár az átlépés feltételeinek fennállásáról (6 hónapos tagsági viszony megléte, átlépési díj megfizetése stb.) tájékoztatja az átvevő pénztárat is.

Fontos! Amennyiben az átlépés fordulónapjáig nem áll rendelkezésre valamennyi, az átlépéshez szükséges dokumentum, akkor az átlépési nyilatkozat érvénytelen, s ha a tag át kíván lépni, újabb átlépést kell kezdeményeznie. A pénztártag az átlépési szándékától elállhat addig, amíg az összes részéről kötelezően megismerendő, kitöltendő dokumentumot (belépési, átlépési nyilatkozat, módszertani útmutató) alá nem írta.

Az átlépéssel kapcsolatos előnyök és esetleges kockázata

A magánnyugdíjpénztáraknál választható portfóliós rendszer működik. Ennek keretében minden pénztár háromféle, eltérő kockázatú befektetési portfóliót kínál, amelyek között a tagok választhatnak, illetve amennyiben nem választottak, akkor életkoruk alapján sorolják be őket. Tekintettel arra, hogy az átlépés nemcsak pénztár, hanem befektetési portfólióváltást is jelent, ezért kiemelt fontosságú, hogy az átlépési döntés meghozatala előtt a pénztári portfóliók kockázatait és teljesítményét a tagok megismerjék, és figyelembe vegyék.

Javasoljuk, hogy az átlépés során mindig az aktuális és a  választani kívánt pénztár azonos portfólióit azonos időszakra hasonlítsák össze. A más pénztárba történő átlépésről hozott döntést megelőzően mindenképpen érdemes megvizsgálni mind a jelenlegi, mind a választott pénztár portfólióinak hozamát, kockázatosságát, befektetési politikáját, egyéb mutatóit. (A hozamok összevetéséhez segítséget nyújt a módszertani útmutató mellékletének II. „A pénztárak teljesítmény adatai” című része.)
A pénztártagnak az átlépési döntés meghozatalát megelőzően érdemes megvizsgálni a felügyelet és a pénztári honlapok segítségével a befizetések tartalékok közötti megosztását, valamint a vagyon- és letétkezelési díjak mértékét is. A jövőbeli nyugdíj összegét a befizetésekből az egyéni számlán jóváírt összeg magas aránya növeli, a magas vagyon-, letétkezelési díj pedig csökkenti.

Mikor veszítem el a hozamgaranciát?

A tagnak az átlépéssel kapcsolatos döntés meghozatala előtt mérlegelnie kell a hozamgarantált tőkével (közismert nevén: hozamgarancia) kapcsolatos 2010. január 1-jétől hatályos jogszabályi rendelkezéseket is. A hozamgarancia alapján a Pénztárak Garanciaalapja a tag magánnyugdíjpénztár által vezetett egyéni számlájának egyenlegét – amennyiben az a nyugdíjszolgáltatás megállapításakor nem éri el a hozamgarantált tőke összegét – a hozamgarantált tőke mértékéig kiegészíti. (A hozamgarantált tőke a pénztártag életjáradékra váltandó vagy egyösszegű nyugdíjszolgáltatásként kifizetésre kerülő egyéni számlaegyenlegének jogszabályban foglaltak szerint kiszámított legkisebb összege, melyet a Pénztárak Garanciaalapja a szolgáltatás megállapításakor az Mpt.-ben meghatározott feltételek szerint garantál.) A hozamgarantált tőke a jelenleg hatályos jogszabályi előírások szerint a tag egyéni számláján jóváírt kötelező és kiegészítő tagdíjbefizetéseknek a KSH által közölt, adott hónapra vonatkozó fogyasztói árindexek (infláció) szorzatával növelt összege (azaz ez a garancia biztosítja a tag befizetései vásárlóértékének megőrzését).

Fontos! Elveszti azonban a más pénztárba átlépőtag ezen hozamgaranciára valójogosultságot, ha a felhalmozási időszakban az általa kezdeményezett pénztárváltások között nem telt el legalább öt év. Az öt év megállapításakor nem kell figyelembe venni a 2009. december 31-éig kezdeményezett átlépéseket. Nem számít a tag általi kezdeményezésnek az, ha a tag a pénztárak egyesülése vagy szétválása miatt kerül új pénztárba.

Szintén elveszíti a tag a hozamgarantált tőkére valójogosultságot, ha az általa kezdeményezett portfólióváltások között nem telt el legalább öt év. Beletartozik a váltásokba az átlépéssel egybekötött, az átvevő pénztárban a tag tudatos döntésével bekövetkező portfólióváltás is (de az átvevő pénztár általi kor alapján történő automatikus besorolás nem). Az öt év megállapításakor nem kell figyelembe venni a 2009. december 31-e előtt történt portfólióváltásokat. Nem számít a tag általi kezdeményezésnek az, ha a tag a törvényi előírások szerinti, az életkorhoz kapcsolódó átsorolás miatt kerül másik portfólióba.